“ A hajlékonyság bármilyen korban fejleszthető“ – Lenkei Beáta, a Flexit kifejlesztője

 

Korábban írtam arról, hogy böjttáborban voltam Szentbékkállán, ahol minden nap tartottak nekünk vagy jógát, vagy Flexit tornát. Mivel én most a Felxit-tel találkoztam, ezt szeretném bemutatni nektek.

Érdekes volt megtapasztalni, hogy az egyszerűnek tűnő feladatok, milyen mélyre hatottak és a gerincnek milyen egyenességet adtak, és olyan részekre került a figyelem, a nyújtás, ami korábban a látóteremben sem voltak.
Még jógás tanulmányaiból emlékszem, hogy tanárunk mondta, 3 dologtól öregszik szervezetünk:

– Helytelen testtartás

– A méreganyag felhalmozódása a testben

– Sok stressz

 

Mielőtt elindultunk kirándulni, például guggolással nyújtottuk az izmainkat. Nekem a Béka (Manduki ásana) jutott ilyenkor eszembe, ami a kedvenc ászanáim között van.

 

 

De mire is jó a guggolás?

 

A guggolás nem egy mesterségesen kreált gyakorlat, hanem alapvetően a természeti népek elemi pozíciója. Ráadásul azt is bárki megfigyelheti, hogy az óvodás korú kisgyermekek kedvelt helyzete játék közben, például a homokozóban.

De mire is jó a guggolás?


Praktikus szempontok:
• Szék hiányában stabil pihenőhelyzet (különösen annak, aki megszokta, vagy gyermekkora óta nem hagyta el).
• Olyan testhelyzet, ami a föld-közeli tevékenységeket teszi lehetővé (pl.: kertészkedés, takarítás) anélkül, hogy le kellene ülni a hideg/koszos földre.


Egészségügyi szempontok:
• A guggolás a flexit koncepció szerint egy komplex egészségi állapot felmérő testhelyzet. Aki képes guggolásban letenni a sarkát, ráadásul még nem is lúdtalpas ebben a pozícióban, annak egészségesen mozog a boka-térd- és csípőízülete.
• A guggolás egy stabil kiinduló-helyzet, melyben az ágyéki csigolyák nincsenek túlterhelve. Éppen ezért alkalmas a pozíció a súlyemelők indító helyzetének is.
• Bár ritkán esik szó róla, de valójában a guggolás a salakanyagok kiválasztásának legoptimálisabb, természetes pozíciója.

  

 A hajlékonyság bármilyen korban fejleszthető 

 

Néhány gondolat a hajlékonyságról

hajlékonyság = lehetőség, szabadság

Előfordulhat, hogy hajlékonyság szó hallatán az olvasó lelki szemei előtt egy balett-táncosnő, egy cirkuszi mutatványos vagy egy jógi képe jelenik meg, pedig egyáltalán nem az ilyenfajta extrémitásról, hanem a hétköznapokhoz szükséges hajlékonyságról van szó. Igazság szerint nincs két egyformán hajlékony ember, az egyiknek kicsit jobban mozog a válla, a másiknak mobilabb a csípője. Egy csecsemő –aki a szájába veszi a lábát- összességében hajlékonyabb, mint egy őszülő halántékú ember. A nők általában hajlékonyabbak, mint a férfiak… és a sort folytathatnánk. A hajlékonyság relatív; lehet egy általános jelenség, ami alatt azt értjük, hogy a szövetek (izom, ín kötőszövet, bőr) megfelelően rugalmasak a testben, de vonatkoztathatjuk testtájakra, vagy ízületekre is. Hajlékonyságunk életünk során változik; ha elhanyagoljuk, akkor idővel törvényszerű, hogy romlik; de ha karban tartjuk, akkor bármilyen életkorban fejleszthető is.
A lényeg valójában az, hogy a velünk született, ízületi mozgástartományt, meg kell őriznünk ahhoz, hogy hajlékonynak számítsunk és egészségesek maradjunk.

Néhány példa a hétköznapi hajlékonyságra:

• Hajlékony az, aki a strandon le tud ülni/feküdni a földre terített pokrócra, és fel is tud kelni onnan mindenféle kapaszkodás nélkül
• Hajlékony az a fiatal anyuka, aki óvodás gyermeke mellett hosszasan térdel a homokozóban az önfeledt közös játék közben
• Hajlékony az a diák, aki tanórájára sietve kettesével veszi a fokokat a lépcsőn
• Hajlékony az, aki állva, nyújtott térddel könnyedén beköti a cipőfűzőjét
• Hajlékony az a háziasszony, aki le tud guggolni, hogy kivegyen egy edényt a konyhaszekrény alsó polcáról
• Hajlékony az a családfő, aki egyik lábbal a létra fokán, a másikkal az ablakpárkányon felszereli a függönyt a helyére
• Hajlékony az az anyóka, aki a kiskertben földig hajolva gyomlál a veteményesben
• Hajlékony az a sofőr, aki nem csak a tükröket és a tolatóradart használja, hanem parkolás közben automatikusan az anyósülés fejtámlájába kapaszkodva hátra csavarodik, és kinéz a hátsó ablakon

Ha a fent leírt példákban valaki magára ismer, akkor bizonyára hajlékony. Ha viszont az ilyen hétköznapi életben nélkülözhetetlen mozdulatok nehézkessé, vagy kivitelezhetetlenné válnak, akkor észre kell vennünk, hogy a hajlékonyságunk csorbát szenvedett, és gondoskodnunk kell a visszanyeréséről!

 

Mi történhet velünk, ha elveszítjük hajlékonyságunkat?


A hajlékonyságunk megvéd minket a sérülésektől. „Ami hajlik, az nem törik”, tartja a mondás. A kisgyermekek sokszor elesnek, mégsem törik össze magukat okvetlenül, mert szöveteik kellően rugalmasak.

A hajlékonyság szerepe a sportban:

Ha hajlékonyság a sérülés-megelőzésen túl számos előnnyel jár a sportolók számára is. Gondoljunk bele, hogy egyes sportágakban az erőn és a gyorsaságon kívül micsoda hajlékonyságra van szükség.

Néhány példa erre:
• Gátfutás: a gát átlépéséhez kiváló csípő-mobilitás szükséges
• Vízilabda: a dobómozgáshoz elengedhetetlen a vállízület hajlékonysága és a hajlékony gerinc-csavarodása
• Súlyemelés: A versenyzők guggolásban veszik a súlyt a kezükbe, ami a boka, a térd, és a csípő hajlékonyságának a feltétele

  

Az életmódunkkal járó stressz, feszültség, észrevétlenül halmozódik fel szervezetünkben, amelynek hatására merevség, fájdalom alakulhat ki az izmokban. A nyújtás ellazít és regenerálja a testet, csökkenti a stresszhormon (kortizol) szintjét a szervezetben, így elszáll a belső feszültség, nyugtalanság.
Ezáltal nem csak testünkre, de lelkünkre is jótékonyan, felszabadítóan hat. Ezért érezzük, hogy az óra végére, mintha kicseréltek volna!

Ahhoz, hogy testünk kiegyensúlyozott legyen, rugalmasságra van szüksége.

A Flexit segít az izmok, inak, kötőszövet rugalmasságának fejlesztésében, így nő a mozgástartomány, az izomzat jobban terhelhető, nagyobb erőkifejtésre képes. Mindezek eredményeként fejlődik az állóképesség és az izmok feletti kontroll, a mozgás harmonikusabbá válik.

Az átmozgatás, nyújtás és erősítés újra aktiválja az izmokat, hogy azok rendeltetésüknek megfelelő munkát végezzenek. A gerinc lassanként a stabilizáló és mobilizáló izmok helyes működésének köszönhetően visszanyeri funkcionalitását és helyes tartását.

Csökken az izomláz kialakulásának esélye, valamint a húzódások, szakadások, sérülések kockázata. Gyorsul a regeneráció, a regenerálódott, rugalmas izom nagyobb erőkifejtésre, gazdaságosabb működésre képes, mint a megrövidült, merev izom.

Serkenti a méreganyag kiürülését a szervezetből, ezáltal pedig segít megelőzni a narancsbőr kialakulását.

Nyújtás és nyújtás között természetesen óriási különbségek lehetnek, ugyanis más hatást válthatunk ki az edzés előtti, illetve utáni nyújtással, illetve nyújtani is többféleképpen lehet.

A flexit módszer kialakulása  

 

A kezdeti formáját Lenkei Beáta gyógytornász, gyógytestnevelő tanár alkotta meg Budapesten az 1980-90-es években. Az 1990-es évek elején fogalmazta meg szakmai alapkoncepcióját a hajlékonyság kiemelt fontosságáróla mozgásterápia, a testnevelés, és a mozgásfejlesztés területén.

Megfigyelte, hogy a „hanyag tartás”, ill. a „Scheuermann betegség” elnevezésű kórképekkel élő, hajlékony felépítésű gyerekek kevésbé veszélyeztetettek, mint kötött társaik, akik ugyanebben a betegségben szenvednek. Munkájában ezért elsődleges célul tűzte ki a hajlékonyság fejlesztését. A hagyományos gyógytornában elvárt hátizom,- és egyéb erősítéseket fontosnak, de csak másodlagosnak ítélte.

Az 1990-es évektől már rendszeresen alkalmazta munkájában a Dévény Anna által korábban használt passzív feszített helyzeteket. Találni kellett egy olyan módját a nyújtásnak, amelynek során nem csak egy-két izom és az azokat körülvevő kötőszövet nyúlik, hanem egy időben számos izomcsoport, egyszerre, egy időben az alsó,- és felső végtag, és még a törzs különböző izomcsoportjai is nyúlnak!

 

Flexitet végzett gyógytornászok, gyógytestnevelők, orvosok országszerte:

http://flexit.hu/flexit-tovabbkepzesen-vegzettek/

 

És végül mi az a FLEXIT? 

 FLEXIT egy mozaikszó: FLEXibilitás + Izom + Terápia

Elsődleges célja a nyújtás, de kivitelezésükhöz és fenntartásukhoz további izmok munkája szükséges, melyek eközben erősödnek.

 

 

Forrás: 

http://flexit.hu/

https://www.facebook.com/szegedance/videos/304949874262902/