Szeretném megosztani veletek az elvonulással egybekötött 7 napos böjtöm élményét, tapasztalatát. Talán pont jókor olvasod.

A böjtről már sokat hallhattunk különböző okokból, de egy összefoglalás erről:

 

MI A BÖJT MEGHATÁROZÁSA?


„Szűkebb értelemben a szilárd ételek és az élvezeti szerek fogyasztásáról való önkéntes lemondás egy meghatározott időre. Nem koplalás, nem diéta, nem fogyókúra… a böjt sokkal inkább életforma! Fontos hangsúlyozni, hogy a böjt tisztító hatásai testi, leki, és mentális szinten egyaránt működnek. Így nem csupán a szilárd ételről való önkéntes lemondást jelenti, hanem a böjt egy „állapot”, mely során az én saját magát győzi le, hiszen a célt is saját maga állította maga elé, és a „megcsináltam, hurrá, győztem érzés” valami fantasztikus, én-erősítő, feltöltő energia, amihez bármikor lehet nyúlni, amikor töltekezésre van szükség…És a „csoport” egy olyan többletet ad ehhez, ahol nemcsak barátságok szövődnek, de követendő mintákat – persze elvetendőket! is- kaphatunk, amivel szintén gazdagodhatunk…így vagyunk társai ebben a folyamatban egymásnak.

Célja:
A testi-lelki salakanyagoktól, mérgektől való megszabadulás, az öngyógyító folyamatok támogatása.“

 

MI MOTIVÁLT ENGEM

 

2024. szeptemberében az egyik vendégem említette a több napos, elvonulós böjtöket, hogy rá milyen hatással voltak. Nekem, mint egy neon, elkezdett ez a szó villogni. Még aznap utána is néztem és volt egy olyan program, ami hosszú túrás, 15-20 km naponta és a záró napja pont a születésnapomra esett. Azonnal megörültem neki, de végül nem ez lett a nyertes, mert mint első böjtös náluk nem fogadnak hosszú túrás böjtölésre új embert. Jogos, hiszen én sem ismerem a testem a böjt alatt és ők sem ismernek engem.

A BÖJTÖMRŐL

 

Maradt a novemberi, ahol naponta 8-10 km-es túrákat tettünk, illetve voltunk páran, akiknek ennél egy kicsit több kilométer sem okozott problémát, így volt, hogy 15 km-t is mentünk. A táj csodás, sok túra lehetőséggel, bár a köd miatt nem sokat láttunk.

Barátaim kérdezték, hogy hogy’ fogom bírni, mert tudják, hogy szeretek és tudok is enni. A szeptemberi ezért is hiúsult volna meg, mert majdnem lemondtam.
Korábban csináltam 1-3 napos böjtöket, és mindig rájöttem, hogy csak megszokásból eszem, no meg a minta. A gyomrom hozzá is szokott, szinte percre pontosan jelzett, ha nem kapta meg időben a belevalót.

A program alatt nem igazán volt lehetőség az ételen gondolkodni, mert mindig volt valami elfoglaltság és folyadékot is sokat kellett innunk. 3 l citromos víz, kétszer ittunk 3 dl zöldséglevet illetve gyümölcslevet, és ‚vacsorára‘ zöldségleves lét ittunk sóval, pirospaprikával.

Persze álmomban megjelent az étel, igaz csak kétszer a 7 éjszaka alatt.

Ha súlycsökkenés miatt jössz, a hölgyeknek nem igazán van látványos fogyásuk, míg a férfiak 6-8 kilótól is megszabadulnak. Nekem a böjtölés nem a súlyvesztés eszköze, inkább az önismereté.
Úgy indultam neki, hogy 50 évvel ezelőtt tiszta testtel jöttem e világra, akkor a következő éveimet, életemet is tiszta testtel akarom folytatni. Ez teljes mértékben összejött.
Minden reggel volt beöntés, ami kitisztította a belek tartalmát és a baktériumokat. Ezért is fontos a böjt utáni felépítőnapok. Például a fermentált zöldségek sokat segítenek abban, hogy a mikrobiom vissza“épüljön“.

Azért is tetszett ez az elvonulás, mert aki több, mint 20 évvel ezelőtt elkezdte ezt a terápiát, orvos. Jelenleg két körzet orvosa. Labort kért tőlünk, majd átbeszéltük és az elvonulás alatt többször velünk volt.
Délutánonként csendes pihenő volt, aki akart elmehetett masszázsra, Bemer gépre vagy gépi nyirokmasszázsra, este előadások voltak a böjt hatásairól, a mozgás, a nyújtás fontosságáról vagy most a mikrobiomról is. De volt kreatív foglalkozás, festés.

Az első napok könnyedén mentek, majd a 4-5 nap környékén egy furcsa érzés jelent meg a gyomromban, mintha éhes lenne, de még sem ugyanaz az érzés, mint mikor korábban rendszeresen tápláltam. A kúra alatt semmi nem kötelező, így volt, hogy az esti mozgást, nyújtást vagy szaunát kihagytam. De átlendültem rajta. Volt, hogy már a reggeli beöntés unalmas volt, de az kötelező (azt hiszem), így megtettem.

Minden nap kirándultunk. Volt egy csapat, aki a könnyebb 10 km-re ment, de volt aki bevállalta a 15-18 km hosszú, csúcstámadással egybekötött túrát, azaz akár 350-400 m szintkülönbséget is ment. Párszor bevállaltam ezt a hosszú túrát.

 


Sokat segített a csapat, akik közül a többség már visszatérő volt, ketten voltunk csupán első böjtölők. Lehetőség volt Bemer gépre feküdni, ami az ereknek tesz jót, gépi nyirokmasszázsra, gyógymasszázsra, májmelegítésre.

Az egyik böjtvezető mondta, hogy az ő álma, ha mindenki csak egyszer menne el egy ilyen táborba és utána maga csinálná a böjtöt, mivel minden infót megkapunk, csak rajtunk múlik. Korábban csináltam, hogy teliholdkor és újholdkor, vagy hetente csak folyadékot ittam, de nem éreztem a hatását, így feladtam. Most már tudom, hogy hosszú távban kell gondolkodni itt is.

Az ötödik, hatodik napon megjelent egy furcsa érzés a gyomrom környékén, olyan éhség érzet szerű, de nem az ami a böjt előtti éhségérzet volt. Geri, az egyik böjtvezető, mondta, hogy barátkozzam ezzel az érzéssel, fogadjam el, hogy most ez van, és majd átlendülök. Nem lehetetlen, de kicsit nehéz volt, mert ragaszkodtam ehhez az érzéshez.
A böjttörés előtti napon(hetedik nap), már nagyon vártam azt az 1 almát, amivel másnap megtörtük a böjtöt.

Amit sokszor kihangsúlyoztak, hogy a legfontosabb az lenne, ha heti 1 napos böjtöt mindenki bevenné a szokásai közé. Mondjuk vasárnap estétől kedd reggelig. Ezzel már sokat segítunk a beleinknek, gyomrunknak. Sokat segít, ha időablakosan eszik az ember, azaz például 10 óra alatt eszik 3-szor és 14 órában hagyja pihenni a gyomrát, és ezt lehet csökkenteni a 8 óra evés,16 óra pihenésre. A méregtelenítéshez a beöntés is hozzá tartozik, de ha mondjuk ehhez nincs kedved, a beáztatott aszalt szilva (5-6 szem) este és reggel megenni, meginni a levét, hasonlóan tisztítja a beleket. És a szauna is egy jó méregtelenítő.

Sok szó esett az izomépítésről is. 40 éves kor után automatikus izomvesztés kezdődik, ha nincs terhelhető izom. Ezért ajánlják nőknek is a súlyzós edzéseket, minimum heti 2 alkalommal. Az elején mindenképpen személyi edzővel. Terhelhető izom nélkül, nincs hosszútávú egészséges élet.

A beszélgetésekkel reggel és este, a szaunában, a túrák alatt, a Points of you társasjátékkal egyre közelebb kerültünk egymáshoz, és kérdéseinkre, elakadásainkra egy új nézőpontot kaphattunk, ami cselekvésre ösztönözhet.

Nekem sokat adtak ezek.

Egy böjt utáni tervvel indultam el Szentbékkálláról, kíváncsian várom, mennyire tudom lelkesen tartani magam a terveimhez.

 

Hangulatos, barátságos a környék, kikapcsolódásra tökéletes volt, így év vége fele.

 

A gyógyító böjt javallatai – kinek ajánlott böjtölni?

 

Betegségek megelőzésére, regenerálódásra – mindenkinek


Szív-és érrendszeri betegségek

  • csökkenti a vérnyomást, a szív terhelését, tisztítja az ereket
  • szívkoszorú érelmeszesedés
  • artériás és vénás keringési zavarok
  • magas vérnyomás

Emésztőszervi megbetegedések, anyagcsere zavarok

  • gyomor és bélhurut, gyomorégés, reflux – kitisztul és megpihen az emésztő rendszer
  • krónikus székrekedés, irritábilis bél szindróma (a belek baktérium állományának helyreállítása, bélfalak letisztítása)
  • májbetegségek, epebántalmak(besűrűsödött epe szindróma) – a máj “méregtelenítése”, pangó epe kiürítése
  • II. típusú cukorbetegség – fogyás, hasnyálmirigy regenerálódása
  • Crohn betegség, Colitis ulcerosa (nem aktív stádiumban) – gyulladáscsökkentés, kóros fehérjék lebontása

Immunológiai problémáknál

Belek kitisztítása, nyálkahártya regenerálódása, antitestek lebontása
pl. szénanátha, aszthma

Autoimmun betegségek, arthritisek
normalizálja a fehérje anyagcserét, kötőszövetet kitisztítja

Mozgásszervi betegségek 

  • tehermentesít, izületeket kitisztítja
  • artrózis, degeneratív gerinc és izületi elváltozások
  • krónikus hátfájás, derékfájás
  • köszvény, izom reumatizmusok

Bőrbetegségek

  • A bőr belülről is tisztul a kötőszöveti lerakodások eltávolításával
  • cellulitkezelés – a szövetekben lerakódott savak és toxinok kiürítése
  • krónikus kiütések, ekcéma
  • pikkelysömör (psoriasis)

  

Mikor nem ajánlott böjtölni?

  • · Súlyos belgyógyászati betegségek
  • · máj és vese elégtelenség, szív elégtelenség, szívbelhártya és szívizomgyulladás, szívinfarktus és stroke utáni állapot, nem jól beállított magas vérnyomás
  • · aktív gyomor és nyombélfekély, vékony-és vastagbélgyulladás
  • · Gilbert-kór (a máj veleszületett enzimzavarán alapuló, különböző súlyossági fokú állapot) adott esetben nem is derülne ki, csak a böjt folyamán, a táplálék megvonás hatására bekövetkező sárgaság következtében. Ilyen esetben a májnak min. napi 800 Kcal bevitelre van szüksége, ezért nem lehet böjtölni.
  • · I. típusú (fiatalkori, inzulinnal kezelt cukorbetegség)
  • · Súlyos pajzsmirigy túlműködés
  • · Anyagpusztulással járó megbetegedések: rosszindulatú daganat, TBC.
  • · Nagyon intenzív stressz alatt, erős testi-szellemi kimerültség állapotában
  • · Műtét utáni lábadozás idején, műtét előtt viszont igen
  • · Szellemi képességet befolyásoló betegségek (elmebetegség, Alzheimer betegség)
  • · Depresszió, a hangulati élet súlyos zavarai pl. pánikbetegség
  • · Terhesség, szoptatás idején, azonban terhesség előtt és szoptatás után javasolt.
    A Káli böjtök minden évszakban az Ön egészségét segíti!

 

 A böjt nem való mindenkinek, csak akiben megérett a vágy, majd megszületett a döntés.

Ez is érdekelhet:
Lépek Egyet Önmagamért!
Böjt
Metamorf masszázs

 

Forrásom és bővebb információkat az alábbi linken találsz, ha megérintett, meleg szívvel ajánlom őket!

https://www.kalivendeghaz.hu/bojtkurak/a-bojtvezetok-a-bojtrol/